Inspiration

Yeni normal sürecinde TV, sosyal medya, sağlık kuruluşları gibi kaynaklardan önerilen tavsiyeler doğrultusunda insanların hijyen anlayışlarının değişmeye başladığı görülmektedir ve bu değişim insanların yeni ihtiyaçları doğmasına neden olmaktadır. Bu yeni hijyen anlayışı için yapılan anket çalışmasında dışardan eve geldikten sonra katılımcıların %20' sinin 1 saat ve üzeri, %41' inin ise 15-60dk arasında temizliğe zaman ayırdıklarını görülmüştür. Bu temizlik sürecinde gıdalar, kıyafetler, aksesuarlar ve ayakkabıları gibi çeşitli eşyalarının temizliğine önem vermektedirler. En dikkat çekici nokta ise bu eşyaların her biri için farklı temizleme yöntemleri uygulamaya çalıştıkları için çok zaman harcadıkları ve özellikle ayakkabılarının temizliğine önem verdikleri halde ayakkabılarını temizlemekten kaçınmaları olmuştur. (Diğer eşyalar için havalandırma, sabunlu su veya hijyen sıvıları kullanılırken, ayakkabılar gidilen tüm yerlerdeki zeminle temas ettiği için insanları endişelendirmekte ve temizliği daha meşakatli görülmektedir.)

What it does

Tasarlanan üründe FAR UV-C teknolojisi kullanılarak ve kullanıcı dostu bir tasarım ile farklı eşyaların aynı ürün içerisinde mikroorganizmalar üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir yöntemle dezenfeksiyonu sağlanmaktadır. Bu sayede dışarıdan eve geliş sürecinde temizliğe harcanan  zamanı daha etkili dezenfeksiyon imkanı sunarak  kısaltıp insan sağlığına ve evde geçirilecek faydalı zamana katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Ürünün teleskobik ve takıp çıkarılabilir gövdesi farklı koşullarda kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Örneğin anketimizde insanların %55' i iş, alışveriş, sağlık vb sebeplerle dışarıya çıkmak zorunda kaldıklarını belirttiler. Bu insaların dışarıdan eve geliş anları düşünülecek olursa; *Kapıya yakın noktada konumlandırılan bu ürüne ellerindeki poşetleri yerleştirirler. Aynı zamanda gövde içindeki ceplere telefon, yüzük, cüzdan vb eşyalarını koyabilirler. *Ürün gövdesi poşetlerin yüksekliğine göre ayarlanır. *İçindeki eşyaların ağırlığını algılayarak kendini aktif hale getiren ürün kapağın kapatılmasıyla dezenfeksiyon işlemine başlar. *Mikroorganizmalar üzerindeki optimum etkinlik düzeyine göre belirlenmiş süre dolduğunda(1-2 dk) işlem biter ve kullanıcı sesli ve görsel olarak uyarılır. *Kapıda ellerindeki ağırlıklardan güvenle kurtulan kullanıcı işlemi tamamlanan eşyalarını alır ve artık kapı önünde bıraktığı ayakkabılarını da yerine kaldırmadan önce bu üründe dezenfekte eder ve ayakkabılığına kaldırabilir.

Ürünün takıp çıkarılabilen gövdesiyle amaçlanan ise dışarıya çıkmak zorunda kalan insanların gittikleri ortak alanlardan (hastane, cafe, market, eczane vb.) ayakkabılarıyla evlerine taşıdıklarını düşündükleri mikroorganizmaların azaltılmasıdır. *Ortak alanların giriş ve çıkışlarına cihaz gövde aparatı takılmadan yerleştirilir. *Bu alanlardan çıkmadan önce insanlar ürün üzerinde dururlar. *İnsanların ağırlığını algılayan cihaz ayakkabı tabanını dezenfekte eder ve 10sn sonra sesli uyarı vererek işlemin bittiğini haber verir. *Bu süre içerisinde bulunulan alandan ayakkabı tabanına yerleşen mikroorganizmalar yok edilir.

+ 27 more
Share this project:

Updates