Inspiration

Toplumun COVID-19 sebebiyle evde geçirdiği zamanın artmasına bağlı olarak, değişen tüketici davranışları ve sosyal yaşam & sosyalleşme kavramlarına yeni bir soluk getirme ihtiyacı sebebiyle «Sosyal Yaşam» ı iyileştirme meselesini ele alıyoruz. Evde geçirdikleri zamanı daha keyifli hale getirmek için farklı içerik platformlarına (dizi, film, UGC, eğitim, müzik, oyun) yönelen ve dolayısıyla ekran tüketimi artan tüm kullanıcıları hedefliyoruz.

What it does

RUBİ hem kullanıcısına eşsiz bir dijital platform erişimi sunuyor, hem de reklam-verenlere RUBİ kullanıcılarının cihaz içerisindeki platformlarda geçirdikleri zaman ve tükettikleri içeriklere göre pazarlama kanallarında hedefleme imkanı sunuyor. Evinde akıllı televizyonu olmayanlara bir akıllı televizyonun tüm özelliklerini sunmanın yanında; tüm içerik platformlarının tek bir kutuda bir araya getirilmesi, bunlara toplu özelleştirilmiş paket üyelikleri yapılabilmesi ve marka bağımsız tüm televizyonlara bağlantı sağlayabilmesi sayesinde akıllı televizyon kullanıcılarının da kendi tv'lerinin arayüzünde bulunmayan uygulamalara erişmelerini sağlayabiliyor. Kompakt boyutu sayesinde yer kaplamaz, şık görüntüsü ev dekorasyonunu bozmaz ve istediğiniz yere kolayca taşınıp diğer TV’lerinize bağlanabilir. Evinizdeki Arçelik IoT cihazlarla eşleştirilerek bu cihazları kolayca kontrol edebilir ve bildirimlerini TV ekranınızda görüntüleyebilirsiniz.

How we built it

Minimal bir kutu tasarımıyla hazır işletim sistemi olan Android kullanılarak yeni kullanıcı dostu bir arayüz oluşturulur. Bu arayüze tüm dijital içerik platformları entegre edilir. Herhangi bir televizyona bağlanarak kullanılabilir.

Challenges we ran into

Hazır işletim sistemi olan Android kullanılacağı için full özgün bir sistem yaratılmayacak. Geliştirmeler Android TV'nin güncellemeleriyle paralel olmak durumunda olacak.  Pazarlama tarafı için kullanılması istenen verinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun toplanması gerekecek. Evinde hali hazırda benzer ürünlere yatırım yapmış kişilerin yeni bir ürün almayı düşünmemesi. Evinde birden çok platform kutusu olan kişilerin yeni bir cihazla TV ünitesinde kalabalık yaratmak istememeleri Evinde Arçelik IoT cihazı olmayanların ürünün tüm yetkinliklerini kullanamayacağını düşünerek almayı tercih etmemesi.

Accomplishments that we're proud of

Piyasada eşi benzeri bulunmayan ve birkaç yetkinliği barındıran bir ürün yarattık. Farklı gelir methodları ile hem kullanıcılara hem Arçelik markasına hem de tüm reklam-verenlere fayda sağlayan kapsamlı bir proje geliştirdik. Pazarlama ve Medya dinamiklerinin tam merkezindeki, konusunda uzman ve sektörde ciddi tecrübe sahibi insanlar olarak, kullanıcılardan gelen talep ve istekleri, artış gösteren trendleri anlık olarak takip ediyor ve farklı pazarlama kanallarıyla iletişim stratejilerini belirliyoruz.Düşündüğümüz ürün ve bununla birlikte gelen hizmeti hem sürdürülebilir kılmak hem de son tüketiciye ulaştırmak için ne yapılması gerektiğini çok iyi biliyor, soyut ve somut elde edilebilecek tüm kazanımları hesaplayabiliyoruz. Ve her şey bir yana, biz de hedef kitlenin içindeyiz ve «Bu Ürün Tutar!» diyebiliyoruz.

What we learned

Sürekli yeni ve kaliteli içerik arayan kullanıcılara orijinal üretimler sunmak hem sürdürülebilir değil hem de çok masraflı. Ancak hali hazırda bu tarz içerikleri sağlayan bir sürü platform varken dünyayı baştan yaratmaya gerek olmadığına karar verdik ve en iyi iş yolunun ürün ile tüketiciyi buluşturan aracı kurum olduğuna inandık. Hem tüketiciye gerçekten ihtiyacı olan bir ürün sunarken aynı zamanda ekonomik fayda sağlamanın imkansız olmadığını gördük.

What's next for RUBİ

RUBİ'nin piyasaya sürülmesinden sonra penetrasyonunu belirli bir seviyeye ulaşmasından sonra tüketicilerden topladığımız ve hali hazırda rızalarını aldığımız data işleme izniyle; Çapraz-Platform kullanım verisi, Platform seçimlerine göre gerçek zamanlı segmentler oluşturma, Davranışsal veri, Veri Yönetim Platform'una data aktarımı konularına eğileceğiz ve bunların üzerinden veriyi paraya çevireceğiz. Verileri granüler bazda toplayarak; data ile içgörüler ve segmentler üretip hem Arçelik hem de diğer markalar için platformda programatik reklam alanları açacağız. Böylece "Subscription Video/Music on Demand" servislerinin reklam almama bariyerlerini kırıp, başka markaları da platformumuza reklam için çekmiş olacağız. Buna ek olarak ölçülmeyen bu platformların rating tahminlerini yapabileceğiz ve reklam yayın planlamalarında bu veriden yararlanabileceğiz.

Built With

+ 15 more
Share this project:

Updates