Inspiration

COVID-19 pandemisi, ekosistemin, biyoçeşitliliğin, doğal kaynakların korunmasının; daha sürdürülebilir bir yaşam ve daha sağlıklı bir ekonomi için en önemli sorumluluklarımız olduğunu bize hatırlattı.

Siz de sürdürülebilir alışveriş yapmaya çalışırken pek çok kez hayal kırklığına uğradınız mı? Palmiye yağından kaçınmaya çalışmak, organik, yerel, sürdürülebilir kaynaklı ürün satın almak kolay bir iş değildir. Milyonlarca insanın çevreye zarar vermeyecek şekilde davranmak, yerel üretimi desteklemek ve bütçelerine uygun sağlıklı bir yaşam stiline sahip olmak istediklerini biliyoruz ve onlara yardım etmek istiyoruz.

What it does

Uygulamamız kullanıcının belli bir zaman çizelgesi içerisinde tükettiği gıda oranını analiz etmektedir. Tüketilen gıdanın sağlıklı bir yaşam stili için ideal olup olmadığını ve tüketim profilinin yaşadığı il ve ilçeye göre nasıl bir durumda olduğunu karşılaştırmalı olarak göstermektedir. Uygulamamız tüketilen ürünlerin yerel olup olmadığını, gıda mili(food miles), karbon ayak izi, ekolojik ayak izi ve su ayak izi hakkında bilgi kazanmanızı sağlamaktadır. Ayrıca chatbot olarak uygulamaya entegre edilen eAsistan aynı ürünün organik, yerel ve daha ucuz alternatifini vermektedir. İl/İlçe tüketim profili karşılaştırması sonucu kazanılan rozetlerler ile kullanıcılara alanında uzman mentorlar ile bir öğrenim deneyimi sunulmaktadır.

Uygulama sonucu tüketiciler eve malzeme alımının düzensizliği ve sürdürülebilir olmayan yaşamın israfa, tüketimlerinin orta ve uzun vadede doğal kaynaklara zararı hakkında bilinçlenmektedirler.

How we built it

Prototip Adobe Illustrator kullanılarak tasarlandı.

Team

Neslihan Tüzün >> San Francisco’ da birçok startup ta çalışıp yeni fikirlerin hayata geçmesi konusunda eğitimler almıştır. Pazarlama ve Data Analizi alanında çalışmış olduğu ScoreBeyond şirketi LinkedIn tarafından satın alınmıştır. Yazılım eğitimi aldığı 42 Silicon Valley moonshot education akımının öncülerindendir. Yapay zeka alanında farklı startup larda tecrübesi vardır ve silikon vadisinde bu konu hakkında SAS, Berkeley, UC Santa Cruz ve General Assembly’ nin sertifika programlarına katılmıştır. Galatasaray Üniversite’ si iletişim ve pazarlama bölümünde yüksek lisansını tamamlamış, TOBB Üniversite’ si Endüstri Mühendisliği mezundur. California’ da güneş enerjisi firmasında proje yönetimi ve pazarlama departmanlarında çalışmıştır. TurkishWIN SF Chapter’ da gönüllü çalışmaktadır. TUSİAD Silikon Vadisi network’ üne üyedir. Ankara Temiz Gıda KGS Ağı Strateji Çalışması' nda gönüllü olarak yer almaktadır.

Bahadır Uzun >> Sürdürülebilir Kalkınma Stratejileri, Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim, ve bu alanlar (Sustainability Sciences) ile ilişkili tüketici alışkanlıkları konusunda 10 yıl (2008-2018) Leuphana University Lüneburg’ta, disliplinlerarası ve disliplinler ötesi (Transdisciplinary), seminer, ders, proje alanlarında çalışma deneyimine sahiptir. Üniversite öncesi Çevre Yönetimi alanında, sanayi ve devlet kurumlarına strateji ve teknik danışmanı olarak projelerde çalışmıştır. Üniversite sonrası Design Thinking ve Business Coaching eğitimleri ile çalışma hayatına Systems Coach olarak devam etmektedir.

What's next for beWISE

  • Türkiye' de en çok tüketilen ve yüksek oranda ithal edilen pilot ürünlerin kararlaştırılması (ceviz,badem,süt ürünleri vb)
  • Chatbot entegrasyonu için altyapı oluşturmak ( IBM Watson Engine, Microsoft Bots Framework..)
  • Apple watch uygulaması geliştirmek için modelleme çalışmaları (WatchKit)

Built With

  • adobe
+ 20 more
Share this project:

Updates